Industry 4.0, Przemysł 4.0 oraz Industrie 4.0 – które jest poprawne? Poznaj fakty

Określenia takie jak: Industry 4.0, Przemysł 4.0 i Industrie 4.0 stosowane są zamiennie. Co istotne, hasło to powstało już znacznie wcześniej zanim zaczęto mówić o takich kwestiach jak “inteligentny przemysł” i “zintegrowany przemysł”. Obecnie obserwuje się jego popularyzację nie tylko w Europie, ale i na całym świecie, co potwierdzają także dane w zakresie jego wyszukiwania w sieci oraz w wyszukiwarkach internetowych.

Industry 4.0 w Polsce

W Polsce określenie Industrie 4.0 są znane, choć, jak pokazują dane, rzadko wyszukiwane w popularnej, internetowej wyszukiwarce.
Znacznie większą popularnością cieszą się za to określenia angielskie i polskie, takie jak: Industry 4.0 oraz Przemysł 4.0. Ekonomiści używają ich zamiennie, by określić ważne zmiany w procesach, jakie odbywają w firmach w zakresie automatyzacji.
W Polsce, co potwierdzają statystki, tematami związanymi z tym zagadnieniem najchętniej interesują się osoby w wieku 25 – 34, a w zakresie lokalizacji wskazuje się na osoby mieszkające na Mazowszu, na Śląsku oraz w Wielkopolsce i Małopolsce.

Popularność terminu Industrie 4.0

Określenie Industrie 4.0 cieszyło się kilka lat sporym zainteresowaniem, by, następnie zastąpiło je angielskie określenie – Industry 4.0. Wiąże się to z faktem, że, jak wskazują ekonomiści, idea Przemysłu 4.0 stała się globalnie zaakceptowana i zyskała znaczny rozgłos, co przełożyło się na stosowanie angielskiej terminologii.
Obecnie jest najchętniej wyszukiwane na mapie całej Europy oraz na świecie, poza takimi miejscami jak np. Daleki Wschód. Wiąże się to z kwestią popularyzacji nie tylko samego określenia ale również jego treści. Szeroko rozumiany rozwój oraz automatyzacji powodują, że tego typu kwestie zyskują popularność, zwłaszcza w szybko rozwijających się firmach.

Skąd pochodzi określenie Industry 4.0?

Pojęcie to wywodzi się od nazwy targów Hannover Messe, które odbywają się na wiosnę. Natomiast bezpośrednim źródłem tego określenia jest niemiecki projekt odnoszący się do strategii technologicznej (Das Zukunftsprojekt Industrie 4.0), mający związek z innowacjami oraz cyfryzacją procesów wytwórczych.
Pierwszy raz omówiono go w Hanowerze podczas targów. W niedługi czas później grupa robocza Industry 4.0 przedstawiła rządowi federalnemu komplet rozwiązań dotyczących wdrożeniach tych kwestii. 8 kwietnia 2013 roku zaprezentowano raport końcowy całej grupy, w skład której wchodzili: Siegfried Dais z firmy Robert Bosch oraz Henning Kagermann z acatech (Deutsche Akademie der Technikwissenschaften).

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec