Laboratoria badawcze – dlaczego warto z nich korzystać?

Aktualnie, wszelkiego rodzaju laboratoria badawcze stają się coraz bardziej popularne zarówno wśród dużych firm, jak i klientów indywidualnych. Takie ośrodki badawcze oraz specjalistyczne laboratoria, charakteryzują się wykonywaniem specjalistycznych usług laboratoryjnych zgodnie zz zleceniem klienta. Jakie badanie można im zlecić? Jakie jest ich koszt? W jakim celu potrzebne nam są tego typu informacje? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem.

Problemy ze środowiskiem

Ekolodzy i wiele fundacji dbających o środowisko cały czas biją na alarm w telewizji, w mediach społecznościowych i w prasie, iż dzieje się coraz gorzej. Aktualnie dużym problemem jest smog, zanieczyszczenia gleb, wody czy nadmierny hałas.

Ten ostatni problem – nadmierny hałas może mieć bardzo szkodliwy wpływ na funkcjonowanie i życie człowieka. Wyróżnia się wiele rodzajów hałasów: hałas komunikacyjny, hałas przemysłowy czy hałas w budynkach. Bez względu na jego przyczynę jest niezwykle uciążliwy.

Pomiary hałasu w środowisku

Pomiary hałasu w środowisku można wykonać na zlecenie indywidualne w specjalistycznych laboratoriach. Okresowe pomiary hałasu wykonuje się raz na dwa lata. Badania te mogą być przeprowadzane na specjalnie wyznaczonych do tego terenach oraz gdy, warunki atmosferyczne dają ku temu możliwości – duże znaczenie dla wyników może mieć tu temperatura powietrza, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne czy średnia prędkość.

Takie pomiary są bardzo istotne, gdyż w dużych miejscowościach, gzie występuje duże stężenie hałasu życie codzienne oraz praca może być naprawdę bardzo ciężkie. Specjalne służby powinny więc na bieżąco to monitorować i systematycznie dokonywać takie pomiary hałasu w środowisku.

Metodyka pracy laboratorium

W zależności od konkretnego laboratorium, czy ośrodka badawczego – pomiary hałasu w środowisku mierzone są w różnorodny sposób.

Laboratoria sprawdzają hałas pochodzący między innymi z:
zakładów przemysłowych, linii kolejowych, dróg oraz linii tramwajowych,
pomiary hałasu z firm i fabryk, pomiary akustyczne i dotrzymywanie standardów akustycznych przez zakłady przemysłowe, drogi i linie kolejowe.

Do takich badań wykorzystywane są specjalne urządzenia, które mają na celu jak najlepsze, najdokładniejsze i najbardziej wiarygodne odczytanie hałasu ze środowiska. Firmy wykorzystują do tego między innymi: miernik poziomu dźwięku, kalibrator akustyczny, rejestrator dźwięku, dalmierz laserowy czy urządzenia pozycjonujące GPS. Każde z nich służy do jak najlepszego określenia szczegółowych danych.