Raspberry Pi – czyli jak powstał pierwszy komputer jednopłytkowy

Raspberry Pi to pierwszy komputer, który funkcjonował w jednym obwodzie scalonym. Stworzony został w Wielkiej Brytanii a jego pomysłodawcą był Eben Upton – angielski profesor, chcący stworzyć dla swoich studentów prosty, programowalny komputer. I choć urządzenie zaliczyło swój debiut w 2006 roku, to jednak do sprzedaży trafiło dopiero w 2012.

Mały, wielki komputer

Raspberry Pi, będąc pierwszym komputerem jednopłytkowym nie dorównuje obliczeniowo swoim drogim, stacjonarnym (i mobilnym) odpowiednikom. Jego pierwsza wersja stworzona w oparciu o 1 GB RAM-u i czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1.2 GHz (na każdym rdzeniu), nie może obsługiwać zaawansowanych gier, bądź aplikacji wideo. Niemniej, jego mały rozmiar i dostęp do wszystkich najważniejszych złącz znacznie rozszerza możliwości urządzenia.

Dzisiejsze komputery jednopłytkowe są w zasadzie kolejnymi wersjami Raspberry Pi, bądź też – w znacznie okrojonej wersji – konkurencyjnego Arduino. Ich cechą charakterystyczną jest pełna obsługa wszystkich funkcji znanych z dzisiejszych komputerów, włącznie z urządzeniami WiFi a także możliwością podpięcia dodatkowych interfejsów.

Przyłącza – czyli jak zwiększyć potencjał Raspberry Pi?

Popularna “malina” na pierwszy rzut oka nie ma zbyt dużych możliwości. Zwiększają się one jednak po wykorzystywaniu wszystkich dostępnych złącz. A jest ich niemało. Na pierwszy rzut oka uwagę przykuwa 5 złącz USB, z których jedno jest wykorzystywane do podpięcia zasilania (standardowo 5V). Nie brakuje tu również WiFi (150 Mbps) i interfejsu sieciowego 10/100 Mbps.

To jednak nie wszystko. Urządzenie to współpracuje z monitorem za pomocą klasycznego HDMI. Oprócz niego, posiada ono również wyjście na jack-a 3.5 mm. W standardowej wersji obsługuje ono system Linux, aczkolwiek można nim zarządzać również z poziomu dedykowanych odmian systemu Windows 10.

Gdzie można go wykorzystać?

Raspberry Pi to komputer jednopłytkowy o bardzo szerokich zastosowaniach. Można go wykorzystywać do przeglądania internetu, pisania tekstów a także programowana. Może ono działać również jako niezależny sterownik, wykorzystywany do obsługi np. systemów inteligentnego domu.

Raspberry Pi, jak i pozostałe komputery jednopłytkowe, może być wykorzystywany również w celach przemysłowych, jako element sterowy zarządzający konkretną infrastrukturą wykonawczą. Jednym z jego najciekawszych zastosowań, jest możliwość zbierania danych z kilku różnych czujników analogowych jednocześnie.

Komputery jednopłytkowe dostępne są w ofercie unisystem.pl